6 lis 2015

„Czubówna czyta Aleksijewicz” - wyjątkowy projekt w trzech polskich miastach


Najbardziej rozpoznawalny głos w Polsce i jedna z najwybitniejszych pisarek literatury współczesnej, laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2015. Wynik takiego połączenia jest elektryzujący. „Czubówna czyta Aleksijewicz” to wyjątkowy projekt realizowany przez Empik. W listopadzie pojawi się w trzech miastach – Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. 

Swietłana Aleksijewicz to białoruska dziennikarka i pisarka, której reportaże oszałamiają czytelników na całym świecie. Przyznanie jej w tym roku Literackiej Nagrody Nobla skierowało oczy wszystkich na ojczyznę reporterki. Aleksijewicz nie ukrywa swojego krytycznego stosunku do obecnych władz Białorusi. W swoich utworach skupia się również na niechcianej i często zapomnianej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, czy udziale kobiet w drugiej wojnie światowej. Jej reportaże z wrażliwością dotykają wyjątkowo aktualnych problemów światowych, ale i zwykłych, ludzkich. 

Realizowany przez Empik cykl spotkań „Czubówna czyta Aleksijewicz” ma przybliżyć czytelnikom fenomen pisarstwa noblistki. Każdemu z wydarzeń towarzyszy specjalna oprawa muzyczna oraz multimedialna prezentacja uwypuklająca interpretowane przez Krystynę Czubównę reportaże. Swietłana Aleksijewicz – pisarka i dziennikarka narodowości białorusko-ukraińskiej. Jedna z najczęściej nagradzanych europejskich pisarek. Autorka m.in. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, „Czasy secondhandu. Koniec czerwonego człowieka”, „Czarnobylska modlitwa” (wyd. Czarne). 

Krystyna Czubówna – polska dziennikarka, prezenterka programów informacyjnych oraz lektorka filmów przyrodniczych i audycji radiowych. Z wykształcenia prawniczka. 10 listopada, godz. 18:00
Empik Renoma
Wrocław, ul. Świdnicka 40

12 listopada, godz. 18:00
Empik Plac Wolności
Poznań, ul. Ratajczaka 44

17 listopada, godz. 18:00
Empik Junior
Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122