20 cze 2015

Co czyta młoda zagranica? Wybrane zapowiedzi 2015/2016Co będzie modne w przyszłym roku? Czy można postawić na jeden, konkretny temat? Jaki gatunek na nowo podbije nasze serca? Przeglądając amerykańsko-brytyjskie zapowiedzi Young- i New Adult, można dojść do wniosku, że… niczego nie można być pewnym – oprócz jednego: będzie ciekawie. Kosmos, piraci, horroromans, gorączka złota, podróże w czasie i uprowadzenia…


--------------2015--------------


18.08.2015


„Slasher Girls & Monster Boys” – Stefan Bachmann, Leigh Bardugo, Kendare Blake, A. G. Howard, Jay Kristoff, Marie Lu, Jonathan Maberry, Danielle Paige, Carrie Ryan, Megan Shepherd, Nova Ren Suma, McCormick Templeman, April Genevieve Tucholke, Cat Winters

Dla fanów Stephena Kinga, Neila Gaimana, Lois Duncan i Daphne Du Maurier oraz seriali  „The Walking Dead”, „True Blood” i „American Horror Story” – antologia zawierająca opowiadania pióra najlepszych autorów młodzieżowych thrillerów i horrorów.

Grupa najinteligentniejszych autorów Young Adult połączyła siły i stworzyła kolekcję strasznych opowieści i thrillerów psychologicznych pod okiem autorki „Between the Devil and the Deep Blue Sea” April Genevieve Tucholke.

Każda historia czerpie z klasycznej opowieści – albo dwóch. Czasem z horroru, a czasem nie. To inspiruje do stworzenia czegoś nowego, świeżego… I przerażającego. Te historie zmuszają do myślenia i trzymają w napięciu. Od krwawego horroru przez nadprzyrodzone stworzenia do niepokojącego realizmu, ta kolekcja zawiera coś dla każdego czytelnika, który szuka dreszczyku emocji.

25.08.2015


„Until Friday Night” - Abbi Glines

Dla każdego, kto go zna, West Ashby zawsze był tym chłopakiem: pewnym siebie, popularnym, zbyt-przystojnym-by-mogło-mu-to-wyjść-na-zdrowie bogiem futbolu, który poprowadził liceum Lawton do mistrzostw stanowych. Podczas gdy West jest królem kampusu z zewnątrz, wewnątrz walczy ze smutkiem związanym z ojcem, który powoli umiera na raka. 

Dwa lata temu życie Maggie Carleton rozpadło się, gdy jej ojciec zamordował jej matkę. Po tym, jak powiedziała policji co się stało, przestała mówić i nie odezwała się od tamtego czasu. Nawet przeprowadzka do Lawton w Alabamie nie pomogła Maggie. Nadal milczała, ukrywając swój smutek i roztrzaskane serce. 

Gdy cierpienie Westa staje się nieznośne, chłopak zdaje sobie sprawę z tego, że musi z kimś porozmawiać o swoim ojcu. W cieniu pomeczowego przyjęcia zwierza się jedynej dziewczynie, która nie zdradzi jego sekretu.

West oczekiwał, że rozmawianie o ojcu przyniesie ulgę – albo że zaleje go fala emocji, których nie da rady kontrolować. Jednak nie spodziewał się, że nowa dziewczyna mu odpowie i ujawni ból głębszy niż jego własny – i że wytworzy się pomiędzy nimi więź tak silna, że West nie pozwoli jej odejść…

1.09.2015


„Everything, Everything” - Nicola Yoon

Moja choroba jest równie sławna, co rzadka. Cierpię na Ciężkie Złożone Niedobory Odporności i w zasadzie mam alergię na świat. Cały. Nie wychodzę z domu, nie opuściłam go od piętnastu lat. Jedyni ludzie, jakich widzę, to moja mama i moja pielęgniarka, Carla.
 
Pewnego dnia przyjeżdża ciężarówka do przeprowadzek. Nowi sąsiedzi. Patrzę przez okno i widzę go. Jest wysoki, szczupły i nosi wyłącznie czerń – czarną koszulkę, czarne spodnie, czarne buty i czarną dzianinową czapkę, która całkowicie zakrywa jego włosy. Przyłapuje mnie na gapieniu się i też zaczyna się gapić. Ma na imię Olly. Chcę wiedzieć wszystko na jego temat – dowiaduje się, że jest zabawny i zadziorny. Jego oczy mają kolor Oceanu Atlantyckiego, zaś jego wada to kradzież srebra stołowego. Kiedy z nim rozmawiam, mój świat się otwiera i czuję, że zaczynam się zmieniać – zaczynam chcieć różnych rzeczy. Chcę wydostać się z mojej bańki ochronnej. Chcę wszystkiego, co oferuje świat.

Może nie potrafimy przewidywać przyszłości, ale możemy przewidzieć pewne rzeczy. Dla przykładu – na pewno zakocham się w Ollym.  I prawie na pewno będzie to katastrofa.

3.09.2015


„The Next Together” - Lauren James

Ile razy możesz stracić osobę, którą kochasz?

Przeznaczeniem Katherine i Matthew jest odradzanie się wciąż na nowo, wiek po wieku. Za każdym razem zmieniają historię na lepsze i za każdym razem szaleńczo się w sobie zakochują – a potem rozdziela ich tragedia.

Obejmując czasy  wojny krymskiej, oblężenie Carlisle i niedalekiej przyszłości lat 2019 – 2039, para poświęca swoje życia, by ratować świat. Jednak dlaczego ciągle wracają? Co muszą zrobić, żeby pozostawiono ich i ich miłość w spokoju?

Może następny wspólny czas będzie inny…

Opowieść o podróży w czasie, przeznaczeniu i ponadczasowości pierwszej miłości, „The Next Together” zawiera prozę, fragmenty pamiętnika, listy, dokumenty historyczne, sprawozdania i internetowe artykuły.

15.09.2015


„Dumplin'”- Julie Murphy

Samozwańcza gruba dziewczyna, Willowdean Dickson (zwana “Dumplin’” przez swoją matkę, byłą królową piękności) zawsze czuła się dobrze w swojej skórze. Jej sposób na plażowe ciało? Załóż bikini. Ze swoją śliczną najlepszą przyjaciółką, Ellen, u swojego boku, wszystko zawsze szło po jej myśli… Gdy Will podejmuje pracę w Harpy’s, lokalnym fastfoodzie, spotyka tam ucznia z prywatnej szkoły, przystojnego byłego sportowca, Bo. Will nie jest zaskoczona faktem, że Bo jej się spodobał. Jest zaskoczona tym, że Bo też ją lubi.

Zamiast znaleźć w tym związku więcej pokładów pewności, Will przestaje wierzyć w siebie. By odzyskać swoje dawne usposobienie, postanawia zrobić najstraszniejszą rzecz, jaka przychodzi jej do głowy – zgłasza się do konkursu piękności Miss Clover City – razem z kilkoma innymi nietypowymi kandydatkami, by pokazać światu, że zasługują na uwagę tak samo jak każda chuda i śliczna dziewczyna. Po drodze Will zszokuje całe miasto – i chyba siebie najbardziej ze wszystkich. 

Z gwieździstymi teksaskimi nocami, czerwonymi cukierkami, piosenkami Dolly Parton i szalenie niezapomnianą bohaterką - „Dumplin'” na pewno skradnie twoje serce.

22.09.2015


„Blood and Salt” - Kim Liggett

Połączenie „Romeo i Julii” z „Dziećmi Kukurydzy” w tym jedynym w swoim rodzaju romantycznym horrorze.

Kiedy się zakochasz, wytniesz swoje serce i wrzucisz je do najgłębszego oceanu. Będziesz wszystkim – krwią i solą.

To ostatnie słowa, jakie słyszy Ash Larkin zanim jej matka powraca do duchowej komuny, z której dawno temu uciekła. Kiedy Ash podąża za nią do Quivira w Kansas, coś złowieszczego i starożytnego ukrywa się w szeleszczących polach kukurydzy otaczających wioskę straconą dla czasu.

Ash jest prześladowana przez wspomnienia swojej antenatki, Katii, które łączą się z miejscową opowieścią o nieodwzajemnionej miłości, morderstwie, alchemii i nieśmiertelności. Urokliwe tradycje szybko ustępują miejsca makabrycznym zgonom, tymczasem Ash czuje przyciąganie do Dane’a, zakazanego chłopca, który ma własny sekret.

Gdy społeczność przygotowuje się do ceremonii organizowanej od pięciuset lat, Ash musi walczyć nie tylko o ocalenie swojej matki, ale również siebie – i odkryć prawdę o Quivirze zanim będzie za późno. Zanim stanie się krwią i solą.

22.09.2015


„Walk on Earth a Stranger” -  Rae Carson

Pierwsza część nowej trylogii pióra uznanej bestsellerowej autorki, Rae Carson. Młoda kobieta z magiczną zdolnością do wyczuwania złota musi uciec z domu i udać się w niebezpieczną podróż przez ogarniętą gorączką złota Amerykę. 

Lee Westfall ma sekret – potrafi wyczuć obecność złota w otaczającym ją świecie. Żyły głęboko pod ziemią, kamyki w rzece, bryłki wykopane z leśnego podłoża. Szmer złota oznacza ciepło, życie i dom. Wszystko zostaje rozdarte przez mężczyznę, który chce ją kontrolować. Pozostawiona z niczym, Lee przebiera się za chłopca i wyrusza wzdłuż szlaku przez kraj. Złoto odkryto w Kalifornii i gdzie indziej taka magiczna dziewczyna może odnaleźć siebie, odnaleźć bezpieczeństwo? 

„Walk on Earth a Stranger” przedstawia silną bohaterkę, niebezpieczną drogę, fantastyczny zwrot akcji i wolno rozpalający się romans.

29.09.2015


„Daughters unto Devils” - Amy Lukavics

Gdy rodzina szesnastoletniej Amandy Verner decyduje się na przeprowadzkę z górskiej chaty na rozległą prerię, dziewczyna liczy na nowy start. Może pozostawić za sobą wspomnienie zeszłej zimy; chorej matki, która urodziła wiecznie płaczącą dziewczynkę; przerażających wizji, które odbierają jej rozum; i chłopca, z którym się spotykała, by ukoić swój ból. Chłopca, którego dziecko nosi teraz pod sercem.

Gdy Vernerowie przybywają do nowego domu, dużej chaty opuszczonej przez poprzednich mieszkańców, odkrywają, że wnętrze jest pokryte krwią. Tak mijają dni i Amanda jest przekonana, że na prerii coś jest nie tak. Słyszała opowieści o ziemi skażonej złem, o mężczyznach, którzy oszaleli i zabili swoje rodziny. Jest coś dziwnego w doktorze i jego synu, którzy mieszkają w lesie na skraju prerii. Wina, wstyd i grzechy ciążące na duszy Amandy sprawiają, że dziewczyna nie jest pewna, czy zło żyje na tych ziemiach, czy może pochodzi z głębi jej duszy.

6.10.2015


„Carry On” - Rainbow Rowell

Rainbow Rowell dalej przekracza granice z „Carry On” – tym razem przyszedł czas na triumfy i porażki sercowe Simona i Baza znanych z bestsellera „Fangirl”.

Simon Snow chce tylko zrelaksować się i rozkoszować ostatnim rokiem nauki w Szkole Magów w Watford, ale nikt mu na to nie pozwoli. Dziewczyna go rzuciła, przyjaciel jest szkodnikiem, zaś mentor ciągle próbuje ukryć go w górach, gdzie być może będzie bezpieczny.  Simon nawet nie może cieszyć się z faktu, że jego współlokator i długoletni wróg zaginął, bo nie może przestać martwić się o złego dupka. Na dodatek są tam duchy. I wampiry. I rzeczywiście złe stworzenia, które próbują skrzywdzić Simona. Jeśli jesteś najpotężniejszym magiem jakiego kiedykolwiek znał świat, nigdy nie masz czasu na relaks i rozkoszowanie się czymkolwiek. 

6.10.2015


„The Rest of Us Just Live Here” - Patrick Ness

Co, jeśli nie jesteś Wybrańcem?

Tym, który powinien walczyć z zombie, albo z pożerającymi dusze upiorami, albo z czymkolwiek innym, z niebieskimi światłami i ze śmiercią?

Co, jeśli jesteś jak Mikey? On chce tylko skończyć szkołę, iść na bal i może w końcu znaleźć w sobie odwagę, by umówić się z Henną zanim ktoś wysadzi liceum. Znowu.

Bo czasem zdarzają się problemy większe niż koniec świata w tym tygodniu i czasami musisz znaleźć niezwykłość w zwykłym życiu.

Nawet jeśli twój najlepszy przyjaciel jest czczony przez górskie lwy.

13.10.2015


„Black Widow: Forever Red” - Margaret Stohl

[opis roboczy] Powieść oferuje wszystkie ekscytujące przygody, których czytelnicy oczekują od marki Marvel, wspieranej przez Margaret Stohl – bestsellerową autorkę powieści młodzieżowych. Odkryj nową stronę uniwersum Marvela, dostępną zarówno dla starych fanów, jak i nowych czytelników, podczas gdy Stohl tka niezapomnianą historię ze świata Czarnej Wdowy.

20.10.2015„Illuminae” - Amie Kaufman, Jay Kristoff

Tego ranka Kady myślała, że zerwanie z Ezrą było najtrudniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek musiała zrobić. 

Tego popołudnia jej planeta została zaatakowana.

Jest rok 2575 i dwie rywalizujące mega korporacje walczą o planetę, która jest niczym więcej, jak tylko małym, pokrytym lodem pyłkiem na skraju wszechświata. Szkoda, że nikt nie ostrzegł ludzi, którzy na niej żyją. Pod obstrzałem ognia, Kady i Ezra – którzy w ogóle ze sobą nie rozmawiają – muszą wywalczyć drogę do floty ewakuacyjnej, z wrogim statkiem wojennym na ogonie.

To zaledwie początek problemów. Wybuchła śmiertelna zaraza, która zaczyna mutować, co przybiera przerażające skutki; sztuczna inteligencja na statku, która powinna ich chronić, w rzeczywistości może być ich wrogiem; nikt z dowódców nie chce powiedzieć, co się tak naprawdę dzieje. Gdy Kady włamuje się do splątanej sieci danych, by odnaleźć prawdę, jasne jest, że tylko jedna osoba może pomóc jej w ujawnieniu sekretów – były chłopak, do którego przyrzekła nigdy się nie odezwać.

Opowiedziana poprzez fascynujący zbiór skradzionych dokumentów – włącznie z e-mailami, projektami, dokumentami wojskowymi, wiadomościami, aktami medycznymi, wywiadami - „Illuminae” jest pierwszą częścią zapierającej dech w piersiach, wysokooktanowej trylogii o przerwanych życiach, cenie prawdy i odwadze codziennych bohaterów.

27.10.2015


„These Shallow Graves” - Jennifer Donnelly

Osadzone w Nowym Jorku, w pozłacanym wieku, „These Shallow Graves” opowiadają historię Josephine Montfort, amerykańskiej arystokratki. Jo żyje wygodnie dzięki odziedziczonej fortunie. Nie oczekuje się od niej zbyt wiele – ma tylko dobrze wyglądać i poślubić odpowiednią partię. Kiedy jej ojciec umiera na skutek przypadkowego postrzału, złocenie na świecie Jo zaczyna matowieć. Z pomocą przystojnego i zuchwałego reportera oraz młodego studenta medycyny, który dorabia w miejskiej kostnicy, Jo odkrywa prawdę związaną ze śmiercią ojca i dowiaduje się że jeśli masz zamiar pogrzebać przeszłość, lepiej zakop ją naprawdę głęboko.

10.11.2015


„November 9” - Colleen Hoover

Fallon spotyka Bena, początkującego pisarza, dzień przed swoją planowaną przeprowadzką na drugi koniec kraju. Zjawiające się nie w porę zainteresowanie sprawia, że spędzają razem ostatni dzień Fallon w Los Angeles, a jej pełne wrażeń życie staje się źródłem inspiracji dla Bena i jego powieści. Z biegiem czasu, pośród wielu związków i trosk w ich oddzielnych życiach, kontynuują zwyczaj spotykania się tego samego dnia każdego roku. Pewnego dnia Fallon zaczyna wątpić w to, czy Ben mówi jej prawdę, czy może zmyśla idealną rzeczywistość w imię ostatecznego zwrotu akcji. 


--------------2016--------------


5.01.2016


„This Is Where It Ends” - Marieke Nijkamp

10:00

Dyrektorka Opportunity, liceum w Alabamie, kończy są przemowę, witając uczniów, który rozpoczynają nowy semestr. Zachęca ich do doskonalenia się i osiągania celów.

10:02

Studenci wstają i chcą opuścić audytorium, by udać się na zajęcia.

10:03

Drzwi audytorium nie chcą się otworzyć.

10:05

Ktoś zaczyna strzelać.

Opowiedziana na przestrzeni pięćdziesięciu czterech minut z czterech różnych perspektyw, historia skupia się na terrorze wywołanym przez ucznia, którego zaplanowana zemsta zamienia się w ostateczną grę o przetrwanie.

5.01.2016


„Library Jumpers” - Brenda Drake

Gia Kearns woli walczyć z chłopcami niż ich całować. Cóż, to się zmienia, gdy niespodziewanie znika Arik, ubierający się w skóry przystojniak z bostońskiego Athenaeum. Badając książki ze światowych bibliotek, które porzucił, Gia nieświadomie wypowiada klucz, który wciąga ją i jej przyjaciół do zdjęcia i przenosi ich do paryskiej biblioteki, gdzie Arik i jego Strażnicy – magiczni rycerze zobowiązani do ochrony ludzi przed stworzeniami podróżującymi przez książki – ratują ich przed demonicznym ogarem.

Skoki do najpiękniejszych na świecie bibliotek byłyby spełnionym marzeniem, gdyby tylko Gia nie była zbyt zajęta stawianiem oporu swojemu sercu i unikaniem wygnanego czarodzieja, który szuka zemsty na magicznym i ludzkim świecie. Gia musi wybrać pomiędzy swoim sercem a swoją głową, pomiędzy światem Arika a jej własnym, zanim zostaną one zniszczone.

5.01.2016


„Passenger” - Alexandra Bracken

Genialna wirtuozka skrzypiec, Etta Spencer miała wielkie plany na przyszłość, ale tragedia naraziła jej karierę na ryzyko. Ściśle związana z jej muzycznymi umiejętnościami jest tajemnicza moc, o istnieniu której nie ma pojęcia. Kiedy jej dwa talenty zderzają się podczas wyjątkowo stresującego występu, Etta cofa się setki lat w czasie.

Etta budzi się, zdezorientowana i przerażona, w roku 1776, w samym środku krwawej bitwy morskiej. Nicholas Carter, przystojny i młody dowódca kaperskiego statku, został zatrudniony do odnalezienia i dostarczenia jej całej i zdrowej do Ironwoodsów, potężnej rodziny z Kolonii. To oni odpowiadają za jej podróż w czasie i to z nimi powiązany jest Nicholas. Jednak odkrycie, że potrafi podróżować w czasie jest niczym w porównaniu z szokiem, którego doświadcza, gdy odkrywa powód, dla którego rodzina Ironwoodsów pochwyciła ją w swe sidła. 

Inny podróżnik ukradł im obiekt o nieopisanej wartości i jeśli Etta go odnajdzie, będzie mogła wrócić do swoich czasów. Nie mając wyboru, Etta i Nicholas wyruszają w niebezpieczną podróż przez wieki i kontynenty, układając w całość wskazówki pozostawione przez tajemniczego podróżnika. Im bardziej zbliżają się do siebie i do końca poszukiwań, wychodzi na jaw prawdziwa natura obiektu i niebezpieczna gra, w którą grają Ironwoodsowie – grożąc rozdzieleniem Etty nie tylko z Nicholasem, ale i z drogą powrotną do domu… Na zawsze.

2.02.2016


„The Stars Turned Away” - Lisa Maxwell

Odkąd sięga pamięcią, Gwendolyn Allister nigdy nie nazwała żadnego miejsca domem – wszystko przez jej matkę, która wierzy, że potwory istnieją i polują na nie. Te urojenia zaprowadziły je do Londynu, z dala od życia, które Gwen powoli budowała. Jedyną pociechą jest najlepsza przyjaciółka, Olivia, która spędzi z nimi lato.

Kiedy Gwen i Olivia zostają porwane przez mroczne stworzenia i uprowadzone do świata mięsożernych wiedźm i niebezpiecznych wróżek, Gwen zdaje sobie sprawę, że jej matka cały czas była normalna.

Świat, do którego trafiła Gwen, nazywa się Nibylandia, ale zupełnie nie przypomina krainy z opowieści. Tutaj dobro i zło tracą swoje znaczenie a wspomnienia prześlizgują się pomiędzy palcami. Gwen próbuje pamiętać skąd pochodzi i znaleźć drogę do domu; musi wybrać, czy zaufa czarującemu, bajkowemu bohaterowi, który mówi to, co chce usłyszeć, czy szelmowskiego młodemu piratowi, który przyrzeka, że zadba o jej bezpieczeństwo.

Czas ucieka, zaś wrogowie zbliżają się. Gwen musi zmierzyć się z prawdą, czego do tej pory unikała. Czy zdoła ocalić Nibylandię bez poświęcenia siebie?    

9.02.2016


„Blackhearts” - Nicole Castroman

Pirat Czarnobrody był znany z tego, że wzbudzał strach w sercach nawet najbardziej odważnych żeglarzy. Kiedyś był on młodym człowiekiem, którzy marzył o porzuceniu sztywnego życia i ściganiu przygody w odległych krainach. Nic nie było w stanie go powstrzymać – dopóki pewnego dnia nie spotkał dziewczyny, która zmieniła wszystko. 

To ich historia.

Edward "Teach" Drummond, syn jednego z najbogatszych kupców w Bristolu, właśnie powrócił z trwającej rok morskiej podróży i odkrył, że jego życie obróciło się w gruzy. Zaręczony z dziewczyną, której nie kocha i czujący wstręt do bogaczy, wśród których się urodził, Teach marzy tylko o powrocie na ocean, który zaczął nazywać domem. Istnieje tylko jeden problem: przekonanie ojca, by pozwolił mu odejść.

Po śmierci rodziców, Anne Barrett pozostała bez grosza przy duszy i niedługo straci dach nad głową. Choć w życiu nie przepracowała ani jednego dnia, Anne musi podjąć pracę jako pokojówka w domu Mistrza Drummonda. Samotne dni zamieniają się w tygodnie i Anne marzy o ucieczce. Czy kiedykolwiek da radę zrealizować swoje marzenie o podróży do Curaçao, gdzie urodziła się jej matka – jeśli utknęła w Anglii?

Gdy Teach i Anne spotykają się, ich świat staje w ogniu. Czujący wzajemne przyciąganie, są uwięzieni przez społeczeństwo i indywidualne okoliczności. Stawieni przed niemożliwym wyborem, muszą wybrać, czy wolą ścigać swoje marzenia i odejść, czy posłuchać serc i zostać.

23.02.2016


„Thanks for the Trouble” - Tommy Wallach

Parker Santé od pięciu lat nie odezwał się ani słowem. Gdy jego szkolni koledzy snują plany na przyszłość, on spędza czas w hotelach obserwując gości. Kiedy spotyka srebrnowłosą (siwowłosą) Zeldę Toth, dziewczynę, która twierdzi, że jest nieco starsza niż wskazuje na to jej wygląd, Parker odkrywa, że może nadal istnieje kilka rzeczy, dla których warto żyć. 

Nowa powieść autora rewelacyjnego „We All Looked Up” opowiada niezwykłą historię pierwszych i ostatnich miłości.

23.02.2016


„After the Woods” -  Kim Savage

[opis roboczy] Thriller psychologiczny o parze przyjaciółek i następstwach uprowadzenia. Jedna z nich ryzykowała życiem by uratować drugą i spędziła noc w lesie, o której chce zapomnieć. Teraz, niemal rok później, ciało dziewczyny zostaje znalezione i mroczne sekrety zaczynają rozdzielać przyjaciółki…

8.03.2016

okładka zastępcza

„Lady Midnight” - Cassandra Clare

Minęło pięć lat od wydarzeń z Miasta Niebiańskiego Ognia, które popchnęły Nocnych Łowców na skraj zapomnienia. Emma Carstairs już nie jest dzieckiem pogrążonym w żałobie, tylko młodą kobietą, zdeterminowaną, by odkryć kto stoi za morderstwem jej rodziców i pomścić ich śmierć. Wraz ze swoim parabatai Julianem Blackthornem, Emma musi nauczyć się ufać swojemu umysłowi i sercu, w trakcie śledztwa dotyczącego demonicznego spisku, który rozciąga się na całe Los Angeles, od Sunset Strip do zaczarowanego morza, które obmywa plaże w Santa Monica. Gdyby tylko jej serce nie prowadziło ją w zdradzieckim kierunku… Sprawy dodatkowo komplikuje fakt, że brat Juliana, Mark – który został porwany przez wróżki pięć lat temu – teraz wrócił jako karta przetargowa. Wróżki są zdesperowane i chcą odkryć, kto morduje ich pobratymców; potrzebują do tego pomocy Nocnych Łowców. Czas działa inaczej w świecie wróżek, więc Mark w ogóle się nie zestarzał i teraz nie poznaje swojej rodziny. Czy kiedykolwiek naprawdę do nich wróci? Czy wróżki rzeczywiście na to pozwolą?

?.?.2016

„The Last Harvest” -  Kim Liggett

[opis roboczy] Połączenie „Świateł stadionów” i „Dziecka Rosemary”. Opowieść o siedemnastoletnim byłym graczu futbolu, Clayu Tate, który w obliczu rocznicy straszliwej rzezi, musi dojść do porozumienia ze swoją rodziną – i z mieszkańcami małego miasteczka w Oklahomie – by odegrać rolę w sprowadzeniu Szatana z powrotem na ziemię. 

?.?.2016


„Flawed” - Cecelia Ahern

[opis roboczy] Połączenie „Szkarłatnej Litery” i „Niezgodnej” - „Flawed” opowiada historię futurystycznego społeczeństwa, w którym perfekcja jest ceniona wyżej niż człowieczeństwo, zaś osoby, które popełnią akt nieposłuszeństwa lub zbuntują się, mają wypalany znak „F”.

Siedemnastoletnia Celestine, śliczna, wzorowa uczennica ma w życiu jeden cel – być perfekcyjną. Nie chce się wyróżniać, nie chce odstawać od reszty, nie chce popełniać błędów. Chce być postrzegana jako idealna dziewczyna. Jeden czyn zmienia życie Celestine na zawsze…


Co myślicie o powyższych tytułach? Czy chcielibyście ujrzeć polski przekład na półce? Jeśli tak, to które tytuły najbardziej was zainteresowały? Recenzję którego tytułu chcielibyście przeczytać?

32 komentarze:

 1. Lał, świetne propozycje wyłapałaś, aż trudno wybrać kilka najbardziej interesujących.

  „Slasher Girls & Monster Boys” - ciewkawy pomysł i ciekawe zestawienie

  autorów. Mimo że krótką formę czytuję rzadko - kusi bardzo.

  „The Next Together” - rzadko czytam o podróżach w czasie, ale kojarzy mi się

  ten motyw z filmami, które lubię, więc myślę, że gdyby pojawiła się na

  polskim rynku, zwróciłabym na nią uwagę.

  „Dumplin'” - nietypowe kandydatki do konkursu piękności? No, to coś

  zdecydowanie dla nietypowej mnie :)

  „Daughters unto Devils” - może nie moje klimaty, ale samo miejsce akcji

  okrutnie mnie ekscytuje.

  „The Rest of Us Just Live Here” - już samą doskonałą rekomendacją jest

  nazwisko autora :)

  „Black Widow: Forever Red” - jeśli klimaty Marvela, to raczej dla mojego

  małżona.

  „November 9” - fabuła zapowiada się świetnie.

  „This Is Where It Ends” - bardzo ciekawy temat i bardzo ciekawy motyw. Mam

  nadzieję, że te różne perspektywy będą przeplatać się ze sobą jak w filmie

  'Słoń'.

  „Library Jumpers” - jak można nie dać się skusić książce z motywem...

  książkowym? ;)

  „Passenger” - ależ okładka, łał! No i sam główny motyw bardzo, bardzo ciekawy.

  „Blackhearts” - do obowiązkowej lektury. Swoją drogą, bardzo bym chciała, by opowieści pirackie rzeczywiście stały się nowym modnym motywem w literaturze. To bardzo wdzięczny i pojemny temat.

  „Thanks for the Trouble” - nie znam autora, ale opis brzmi bardzo interesująco.

  „Flawed” - może nie jestem miłośniczką futrystycznych opowieści, ale akurat tej autorce szczerze ufam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeglądając Twojego posta, pisałam sobie w notatniku komentarz i taki mamy efekt, że wszystko tak dziwnie porozdzielane w linijkach, no ale nic, czytać się da ;)

   Usuń
  2. "Slasher Girls..." bardzo do mnie przemawia, bo choć zdaję sobie sprawę z tego, że wszelkie porównania do Kinga, Gaimana, American Horror Story czy The Walking Dead to elementy kampanii promocyjnej, to jednak odwołują się do autorów i seriali, za którymi przepadam i z takim rodzajem ciekawości nie da się wygrać :) Do tego ta upiorna okładka... Chyba mnie skusi :)
   "Black Widow" intryguje, szczerze mówiąc nazwisko Stohl nie jest moim pierwszym wyborem, gdy myślę o tych klimatach, ale staram się pocieszać tym, że przecież wybrano ją z jakiegoś powodu. Liczę na to, że powieść się obroni.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawe wybory i z chęcią wiele z nich bym przeczytała ;)
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybór wcale nie był taki łatwy, ale gdybym miała umieścić wszystkie zapowiedzi, to post wlókłby się przez wieczność :).

   Usuń
 3. "Daughters unto Devils" mi się spodobała. Ta okładka i ten opis. Czekam z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już zapowiedź ma klimacik, prawda? Ja też nie mogę się doczekać.

   Usuń
 4. Ciekawie mnie, które z tych tytułów trafi też do Polski :D
  Niektóre mają tak świetne okładki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno pojawi się Clare - pewnie od MAGa, bo do tej pory wydał wszystkie serie i Bracken - od Otwartego, o ile dobrze kojarzę, bo oni też wydali poprzednią trylogię autorki. Biorąc pod uwagę popularność Cecelii Ahern, to na nią też bym postawiła, na pewno któreś polskie wydawnictwo zainteresuje się Young Adult jej autorstwa.

   Usuń
 5. Będąc wczoraj w księgarni (a przebywam obecnie w usa) zauważyłam, że bardzo poczytni są tutaj pisarze, o których u nas nie słyszał pewnie prawie nikt. Sama z ciekawości muszę poprzeglądać nowości, może znajdę coś co mnie naprawdę zaciekawi ;)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę pobytu :). Mój post to zaledwie mały wycinek wszystkich zapowiedzi; amerykańsko-brytyjski rynek co miesiąc wypuszcza tyle tytułów, że nie sposób wszystko przeczytać, a i do Polski trafia zaledwie ich ułamek.

   Usuń
 6. Oj, wiele z tych pozycji chętnie bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cecelia Ahern i książka o futurystycznym społeczeństwie? To jest na swój sposób ciekawe :D
  według mnie, patrząc po zebrnych przez Ciebie zapowiedziach książek, na półkach książgarni zamiast New Adult królującego w tej chwili, zrobi się trochę mroczniej, ale z modą na dany gatunek książki nic nie wiadomo ;)
  najchętniej, po przeczytaniu opisów, sięgnęłabym po "everything, everything" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z New Adult powoli krystalizują się tasiemcowe serie autorek, które wybiły się kilka lat temu i gatunek ten powoli zaczyna zjadać własny ogon - erotyki, romanse ze sportem w tle, romanse z bogaczem, wakacyjne romanse... Szkoda, że większość autorek z NA wynosi jedynie romans i nic więcej, chętnie przeczytałabym NA równie barwne,co wiele obyczajowych Young Adultów.

   Usuń
 8. Jedyne czego jestem pewna to fakt, że podobają mi się okładki :D Chciałabym przeczytać wrażenia z lektury powieści Rae Carson. Oczywiście Cassie Clare (wszystko od niej inne już przeczytane) oraz... „The Stars Turned Away” - spektakularna okładka :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po Clare sięgnę z czystego przyzwyczajenia - nie zachwyciły mnie finałowe tomy Darów Anioła, ale liczę na to, że pojawią się przebłyski z życia dorosłych bohaterów w nowej trylogii; dodatkowo mam jakiś sentyment do Nocnych Łowców i promocja serialu nie pozwala mi go zagłuszyć :).
   Do powieści Carson ciągnie mnie jak diabli, jeśli pierwsze recenzje będą entuzjastyczne, to na pewno sięgnę po tą powieść.

   Usuń
 9. Jak dużo tego:) Jest sporo interesujących pozycji, ale przede wszystkim niezłe okładki:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Powinnam CIę teraz znienawidzić! Wszystkie te pozycje o któych napisałaś, są dla mnie naprawdę ciekawe, a to rzadko w moim przypadku sie zdarza! Teraz muszę czekać, aż ktoś łaskawie wyda te pozycje w Polsce.. :<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo poczekać na polski przekład, albo zaangażować się w czytanie anglojęzycznych wydań :). Początki bywają niełatwe, ale z czasem satysfakcja jest gwarantowana.

   Usuń
 11. Okładki są przeeeepiękne! Opisy tez kuszą. Mogę mieć tylko nadzieję, że książki zostaną wydane tez w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym poście nie ma najpiękniejszych, a i tak przyciągają uwagę :). Również liczę na polskie przekłady, bo opisy budzą wielką ciekawość.

   Usuń
 12. Bardzo dużo intrygujących książek i pięknych okładek, mam nadzieję, że doczekamy się polskiego tłumaczenia. Najbardziej chyba jednak zainteresowała mnie pierwsza z listy — „Slasher Girls & Monster Boys”. Będę czekała na recenzje. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do "Slasher Girls..." to z dużym prawdopodobieństwem recenzja pojawi się na blogu, bo dzięki takiemu opisowi, książka wspięła się na szczyt listy tytułów, które muszę przeczytać.

   Usuń
 13. Nowa książka Bracken - czekam z niecierpliwością! W ogóle te okładki są wspaniałe. Amerykańskie chyba zawsze takie są, nie to co polskie... -.-

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie napiszę, które bo dla mnie wszystkie powinny zostać wydane w Polsce! Niestety znając życie wydadzą kolejne grafomańskie nudne młodzieżówki, new adult i przede wszystkim erotyki :/. Jednak urzekła mnie przede wszystkim pierwsza pozycja w listy. Jak ja chcę jakiś horror/thriller! :) A niektóre książki to szczerze mówiąc nic nowego i odkrywczego, ale opisy i tak mnie zachęciły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że "Slasher Girls..." budzą zainteresowanie. Halo, wydawcy, widzicie to?! :) Liczę, że się nie zawiodę na tym tomie, bo pokładam w nim duże nadzieje. Autorzy są bardzo popularni w Stanach, w Polsce wydano część z nich, może to przetrze szlak dla tej książki.

   Usuń
 15. Niestety my zawsze jesteśmy i będziemy w tyle ;) Nie mogę się doczekać kilku tytułów, ale obawiam się, że jeszcze długo na nie poczekam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z częścią faktycznie jesteśmy w tyle, ale widać, że część wydawnictw stara się zminimalizować tą przepaść - dość szybko wykupując prawa wydawnicze. Jest nadzieja :).

   Usuń
 16. Czytając tego posta, największą uwagę skupiłam na okładkach - jakie one są cudne! ♥
  Pozdrawiam, Shelf of Books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amerykańskie wydawnictwa stworzyły z okładki niebagatelny element kampanii promocyjnej - jak widać chociażby na twoim przykładzie, jest to skuteczny zabieg :). Pewnie gdyby nie ten upiorny stworek na okładce "Slasher Girls..." to nie kliknęłabym na profil książki, by przeczytać opis. Też dałam się załapać.

   Usuń
 17. No weź, musisz mnie tak gnębić? Po opisach wszystko wydaje się ciekawe, a co najmniej 2/4 nie zostanie u nas wydane :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, nigdy nic nie wiadomo - wydawcy są czujni i jeśli dotrą do nich sygnały o zainteresowaniu polskich czytelników, to na pewno tego nie zignorują :).

   Usuń