23 sty 2015

,,Ameryka po kaWałku" - Marek Wałkuski


Tytuł: Ameryka po kaWałku
Autor: Marek Wałkuski
Wydawnictwo, rok wydania: Znak, 2014
Ilość stron: 256
Cena: 39,90 zł


 ~~***~~


Książkę do recenzji udostępniło Wydawnictwo Znak

http://lubimyczytac.pl/

Optymizm made in the USA


Nie kryję, że wybrałem rzeczy, które polubiłem w Ameryce, pozytywne przejawy życia w tym kraju. Opisywanie wad USA pozostawiam licznym krytykom tego kraju.*

Obok kluczowego tytułu warto mieć w pamięci także ten cytat, bo on dobrze oddaje to, co zastaniemy na kartach „Ameryki po kawałku”. Osoba, która liczy na obiektywne wywody na temat zagadnień związanych z Ameryką, raczej się w tej pozycji nie odnajdzie. To subiektywne spojrzenie konkretnego człowieka, który wybrał wyłącznie to, co mu się podoba i co budzi w jego umyśle dobre skojarzenia. Nie ma narzekań i żalenia się, a ulubione elementy oczyszczono z wszelkich negatywnych przywar (jeśli takowe posiadają). Uzbrojony w tę wiedzę czytelnik może zagłębić się w lekturę „Ameryki po kawałku”, na którą składa się sześć dużych rozdziałów (tytułowych kawałków) zawierających zróżnicowane tematycznie opowieści. Można dowiedzieć się m.in. jak Amerykanie ułatwiają sobie życie, jakie są nieodłączne elementy ich codzienności, czy w Stanach faktycznie wszystko jest większe, jak celebrowane są święta i wydarzenia sportowe oraz na czym polega amerykański optymizm. Autor opisuje typowe „obrazki” znane chociażby z amerykańskich filmów i osadza je w swojej rzeczywistości – takie jak gazety podrzucane pod drzwi, świętowanie czwartego lipca, Super Bowl, pralnie na monety, Halloween, parkometry, olśniewające (dosłownie) bożonarodzeniowe dekoracje czy gra w golfa. Często przedstawia również tło historyczne związane z danym zagadnieniem. Takie łączenie przeszłości z teraźniejszością kreuje interesujące opowieści, wprost naszpikowane anegdotami i ciekawostkami. Przyznam, że sama wyniosłam z lektury wiele pożytecznych informacji, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

,,Dlaczego ludziom jest dobrze w Stanach Zjednoczonych? Dlaczego nie wyobrażają sobie życia w innym kraju? Dlaczego imigranci, którzy wpadają „na chwilę”, zostają tam na zawsze? W swojej najnowszej książce Marek Wałkuski wyjaśnia, co spodobało mu się w Ameryce i dlaczego polubił ten kraj. Pisze o fundamentalnych cechach Amerykanów, takich jak optymizm, altruizm czy tolerancja, przede wszystkim jednak opowiada o amerykańskiej codzienności.
 
Poznawaj Amerykę kaWałek po kaWałku:
 
• zajrzyj do wnętrza policyjnego radiowozu
• poznaj ludzi o stuwatowych uśmiechach
• udaj się na podwórkową wyprzedaż
• odwiedź zamieszkany przez mormonów stan Utah
• poczuj moc silnika harleya-davidsona
• oddaj się przyjemnościom w rozmiarze XXL
• weź udział w nieudolnie przeprowadzonym skoku na bank

 
Marek Wałkuski jest dziennikarzem Polskiego Radia. Mieszka w Stanach Zjednoczonych od dwunastu lat i kawałek po kawałku testuje je na własnej skórze. Jego korespondencje dla radiowej Trójki przeszły już do legendy, a poprzednia książka (Wałkowanie Ameryki) podbiła czytelników. Kolej na porcję z ulubionymi kąskami Wałka."
źródło: wyd. Znak

Poszczególne historie można czytać dowolnie, chronologia nie jest potrzebna do tego, by zrozumieć, co autor chce nam przekazać. Wystarczy wybrać jeden duży rozdział bądź kilka małych kawałków, a później wrócić do tematów, które początkowo nie przyciągnęły naszej uwagi. Tylko od nas zależy, czy jednorazowo poświęcimy książce kilka godzin, czy kilka chwil. Jednak - prawdę mówiąc – optymistyczne spojrzenie na Stany jest tak zaraźliwe, że chcemy patrzeć razem z autorem jak najdłużej. Ten pokrojony na kawałki tort, który został przygotowany z mieszanki optymizmu i pozytywnych wrażeń, bez wątpienia nakarmi nasz amerykański sen, jeśli takowy posiadamy. Oderwanie się na chwilę od rzeczywistości jest ciekawym przeżyciem, ale nie można zapomnieć, że w rzeczywistości Ameryka nie dla każdego jest bajkowym krajem mlekiem i miodem płynącym, cudownym aż do granic absurdu. Z tego powodu „Amerykę po kawałku” należy traktować wyłącznie jako mały wycinek rzeczywistości, która składa się z miliona innych, nie zawsze tak radosnych kawałków.

Czy jest coś, czego bym sobie życzyła w związku z „Ameryką po kawałku”? Jeszcze więcej opowieści, więcej zdjęć! Trudno uznać to za wadę, a nawet powiedziałabym, że jest to pewien plus – w końcu czytelnik, który żąda więcej po skończonej lekturze, jest dowodem na to, że książka była interesująca. Z drugiej strony za tym „więcej” kryje się również niedosyt. Z perspektywy osoby zafascynowanej Stanami forma „bardzo krótko i na temat” jest niezbyt dobrym rozwiązaniem. Taka powierzchowność budzi apetyt, którego „Ameryka po kawałku” nie zaspokaja. Czytelnikowi pozostaje szukanie informacji na własną rękę.

„Ameryka po kawałku” to tytuł, który przypadnie do gustu osobom, które nigdy nie mają dość opowieści ze Stanami w roli głównej. Gigantyczna dawka optymizmu, tematyczna różnorodność, mnóstwo ciekawostek, zarówno historyczne, jak i codzienne anegdoty składają się na interesującą, przyjemną, choć jednowymiarową lekturę.

___________
* Cytat pochodzi z recenzowanej książki.

22 komentarze:

 1. Książka raczej nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wielką chęć na tę książkę:) a tobie polecam w tym klimacie książkę "Busem przez świat. Ameryka za 8 dolarów". Świetna jest,a u mnie znajdziesz jej recenzję:) zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam pierwszy tom Busa, teraz poluję właśnie na kontynuację, czyli 8 dolarów :). O Stanach mogę czytać w kółko.

   Usuń
 3. USA to bardzo interesujący kraj :) Książka pełna ciekawych historii i różnorodności to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej wątpię, abym przeczytała książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam dużo książek napisanych przez amerykańskich autorów, ale o samych Stanach jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wypożyczyłam w bibliotece i czeka sobie na swoją kolej :) juz dość długo czeka...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mojej półce też swoje odczekała... bo niestety czas nie jest z gumy i trzeba tworzyć książkowe kolejki :).

   Usuń
 7. Może nie koniecznie, ale jak będę miała okazję to zajrzę do niej, bo lubię książki tego typu ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam już kilka razy nazwisko tego autora, także w kontekście innych tytułów. Może czasem warto poczytać tylko takie jednowymiarowe opowieści, ale i w moim przypadku cały czas by się nasuwało na myśl, że nie jest to pełen obraz.
  Kiedy przeczytam, że jedną z cech jest "altruizm" momentalnie skojarzyła mi się "Niezgodna" XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha, popkulturowe skojarzenia potrafią pojawić się w tak nieoczekiwany sposób :).

   Usuń
 9. Chętnie przeczytam, lubię tego typu książki, a o USA w zasadzie czytałam ich niewiele :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam na swojej półce, więc na pewno przeczytam ^^

  OdpowiedzUsuń
 11. Może to być miła odmiana, od tego co czytam na co dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś nie ciągnie mnie do tej książki :/
  Pozdrawiam, Debby :)
  Zapraszam na mojego bloga http://myslamipisane.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. z chęcią dowiem się więcej o Stanach. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się wybrać do Stanów, dobrze byłoby więc trochę się na ten temat dowiedzieć, zwłaszcza, że słyszałam już trochę o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również marzą się Stany. Na razie pozostaje tylko czytanie cudzych relacji :).

   Usuń
 15. Ciągle nie potrafię się przekonać do takich publikacji, chociaż właściwie powodów nie mam żadnych, żeby ich nie czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Moim marzeniem jest wycieczka do Nowego Jorku. Bardzo, bardzo chciałabym tam pojechać.
  To książka dla mnie, chętnie przeczytam ,,kawałki" z życia Ameryki.
  Dzięki za zwrócenie na nią uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie jestem w USA na wymianie - ja również subiektywnie przedstawiam swoje kawałki Ameryki - najlepiej jak potrafię. Dla wszystkich zainteresowanych Stanami: https://gruszkawwalizce.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń