5 mar 2014

,,Piosenki o Julie" - Damian Łukowiak http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/192000/192128/180575-352x500.jpg

 Tytuł: Piosenki o Julie
Autor: Damian Łukowiak
Wydawnictwo, rok wydania: Favoryta, 2013
Ilość stron: 273
Format: ebook

 Książkę do recenzji udostępnił autor

 
 ~~***~~


Zazwyczaj, jeśli powieść traktuje o gwieździe rocka, to jej bohaterem jest mężczyzna. Przystojny rockman, za którym szaleją fanki i któremu nieobce są jednonocne przygody. Jeśli z kolei pojawia się kobieta, to tylko w roli obiektu westchnień, który wywraca głównej postaci świat do góry nogami. Ten schemat został przełamany w książce ,,Piosenki o Julie” autorstwa Damiana Łukowiaka.
Julie Walker - O’Neil jest międzynarodową sławą, która niegdyś wspięła się na wyżyny popularności jako młodziutka frontmanka zespołu rockowego. Wtedy myślała, że ma wszystko i może wszystko. Ukochanego męża, spełnione marzenia i genialny zespół złożony z przyjaciół.
Jednak w fabryce snów taki stan nie trwa wiecznie.
Teraz, dwadzieścia lat później, Jules jest kobietą z dużym bagażem doświadczeń.  Tragiczna śmierci przyjaciółki i rozpad pierwszego małżeństwa były niczym bilet na błyskawiczną wycieczkę na ciemną stronę sławy. Zmagając się z uzależnieniami i jednocześnie pragnąc powrócić na szczyt, Julie walczy o to, by nie ześlizgnąć się na dno…
Czy w świecie sztucznych uśmiechów, wielkich pieniędzy, paparazzi, brukowców i hucznych imprez jest miejsce na to, by odnaleźć siebie?

W ,,Piosenkach o Julie”  przeszłość miesza się z teraźniejszością tak, jak Julie miesza kolejne drinki. Jest i słodko, i gorzko, a niektóre wydarzenia zostawiają palący posmak na języku. Są duże pieniądze, imprezy, morze alkoholu i przygodnego seksu. W końcu zaglądamy pod podszewkę świata, który atakuje nas każdego dnia – czy to w telewizji, czy w Internecie, czy w gazetach. Od świata sławy i blichtru nie da się uciec, nieważne, jak bardzo byśmy chcieli. Doniesienia o kolejnych odwykach czy tragediach spowodowanych przez alkohol i narkotyki stały się smutną codziennością. Narrator opowiadający z ,,offu” historię Julie, miejscami upodabnia powieść do długiego artykułu z kolorowej prasy, rozmaitymi wtrąceniami nawiązując kontakt z czytelnikiem. Sami pewnie niejednokrotnie czytaliście takie streszczenia historii z życia gwiazd, w których co pewien czas autor ,,wychyla się” zza swoich słów, by jeszcze bardziej przyciągnąć uwagę czytającego. 

Julie swoim blaskiem przyćmiewa innych bohaterów, którzy nieco ,,giną” w jej zakręconej historii. Piosenkarka przedstawiona jest jako całkiem sympatyczna, choć niepozbawiona wad. Ma niewyparzony język a jej postępowanie, jako osoby uzależnionej, również trudno uznać za pozytywne. Nieźle przedstawiono jej metamorfozę, z uroczej dziewczyny z pazurem, upojonej pierwszą wielką miłością i sukcesem do upadłej gwiazdy, której wszyscy wróżą grób.
Powieść wymaga nieco dopieszczenia przez korektora i redaktora, którzy wygładziliby wszelkie książkowe wyboje; w trakcie lektury znalazłam trochę błędów stylistycznych i interpunkcyjnych. Dla mnie to nie jest nic dziwnego ani zaskakującego, zważywszy na to, iż mamy do czynienia z samodzielnie wydanym ebookiem. Nawet niektóre książki publikowane pod czułym okiem wydawnictw nie są pozbawione wad, choć pracuje przy nich spore grono wyspecjalizowanych osób.
Uważam również, iż autor powinien skupić się na dalszej pracy nad ,,Piosenkami o Julie”, by bardziej rozwinąć sylwetki bohaterów. Choć postaci wcale nie jest tak mało, to jednak trochę brakowało mi ich udziału w całej historii. Szczególnie interesujące byłoby zapoznanie się z myślami syna Julie – Tima. Jak nastolatek radził sobie z tak burzliwym życiem? Jak wpływały na niego artykuły ze stron plotkarskich na temat jego matki? Jak reagowali na niego rówieśnicy? Również mąż Julie, dziennikarz Matt, nie wykorzystał swojej szansy. W końcu żyje on niejako po drugiej stronie barykady. Choć czasowe przeskoki pomiędzy wydarzeniami nie stanowiły szczególnie wielkiego problemu, to uważam, że powinno ich być nieco mniej. Zamiast tego można by dokładniej opisać początki Julie i jej zespołu, zagłębić się w drogę do sławy nie tylko jej, ale i innych bohaterek powieści – modelki Nico, aktorki Lauren i piosenkarki Kirsten. Odniosłam wrażenie, że ich historie poznałam dość pobieżnie, wyrywkowo, choć mają potencjał na naprawdę ciekawe życiorysy. 

Co się kryje za promiennym uśmiechem gwiazdy na okładce gazety? Jakie wydarzenia sprawiają, że człowiek może stoczyć się na dno? Jeśli macie ochotę na powieść, w której to kobieta jest gwiazdą rocka, a hollywoodzki blichtr w swym cieniu chowa więcej mrocznych tajemnic niż sukcesów, to powinniście rozważyć posłuchanie ,,Piosenek o Julie”. To lekka powieść, która ,,sama się czyta”, choć temat, o którym traktuje, już do takich najłatwiejszych nie należy.

6 komentarzy:

 1. Swego czasu chciałam poznać tę historię. Teraz moja ochota osłabła, bo ostatnio czytałam sporo książek poruszających podobną tematykę. Nie wykluczam jednak możliwości, że kiedyś moje nastawienie ponownie się zmieni :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajnie o niej piszesz i muszę przyznać, że naprawdę mnie przekonałaś, bo zazwyczaj nie czytam takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kobieta jest gwiazdą rocka? O ?! Zazwyczaj jest na odwrót. Muszę przyznać, że czuje się mocno zaintrygowana. Tylko szkoda, że autor nie dopracował kilka szczegółów, niemniej jednak chce mu dać szansę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, czytałam bądź widziałam opisy sporej ilości książek o gwiazdach rocka i zawsze, ale to zawsze jest facet. Tutaj pojawiła się miła odmiana ;)

   Usuń
 4. Właśnie mi przypomniałaś, że również chciałam przeczytać tę książkę!!! Nawet mam u siebie ebooka! Musze szybko nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie dla mnie, gdyż wolę gdy postacie są lepiej wykreowane.

  OdpowiedzUsuń